Portland State Üniversitesi’nde Maseeh Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Yüksek Okulu’nda Teknoloji Yönetimi Doktora Programı Direktörü ve Profesörüdür. Ayrıca, Altyapı ve Teknoloji Yönetimi Araştırma Grubu direktörüdür. Sürdürülebilir Çözümler Enstitüsü’nde Fakülte Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Araştırmaları; ABD Enerji Bakanlığı, Ulusal Bilim Vakfı, Ulusal İşbirlikli Karayolları Araştırması Programı ve diğer birçok bölgesel, ulusal ve uluslararası kuruluş tarafından fonlandı. Akademik dergilerde ve bildiri kitaplarında 200’den fazla hakemli yayını bulunmaktadır. 20’den fazla özel sayı, 20’den fazla kitap ve konferans editörlüğü üstlendi. Devlet, sanayi ve akademik kuruluşlarda önderlik görevleri, 11 doktora öğrencisine danışmanlık yaptı.

 

Kısa süre içinde IEEE Transactions on Engineering Management dergisinin baş editörlüğünü üslenecektir. International Journal of Innovation and Technology Management, Technological Forecasting and Social Change, Technology in Society, Foresight, Journal of Knowledge Economy and International Journal of Innovation and Entrepreneurship de dahil olmak üzere pek çok dergide editörlük görevlerinde bulundu.

 

Portland State Üniversitesi’ne katılmadan önce, on yıldan uzun süre Intel Corporation kuruluşunda çeşitli yönetim pozisyonlarında çalıştı, ürün ve teknoloji gelişimini yönetti. Portland State Üniversitesi’deki görevi süresince, ABD Enerji Bakanlığı’nın bir parçası olan Bonneville Enerji İdaresi’nin Teknoloji İnovasyonu baş yetkilisi için Stratejik Danışman olarak görev yaptı. Enerji sektöründe bölgesel ve ulusal teknoloji yol haritalarının geliştirilmesine yardım etti. Ayrıca Elsevier, Biotronik, NEEA, Oregon Enerji Güvenliği, EPRI, ETRI, Koç Holding, Arçelik, Tofaş, Ford Otosan, Kırlangıç, Siemens, Mark ve Spencer ve Castrol gibi birçok uluslararası, ulusal ve bölgesel organizasyonda danışmanlık yaptı.

 

Harburg’taki Hamburg Teknik Üniversitesi Kuzey Teknoloji Enstitüsü’nde misafir öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. IAMOT, EuroMOT, Samsung, Helmut Schmidt Üniversitesi, Kuhne Logistics Üniversitesi, Seul National Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, İzmir Teknoloji, Pretoria Üniversitesi, Tampere Teknoloji Üniversitesi, STEPI, UNICTA EPIC dahil olmak üzere pek çok şirket, üniversite ve araştırma merkezinde düzenlenen konferanslarda konuşmacı olarak yer aldı.  2014 yılında hem Uluslararası Teknoloji Yönetimi Birliği (IAMOT) ve hem Portland Uluslararası Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Merkezi (PICMET) tarafından verilen Araştırma Yayın Ödülü’ne layık görüldü. Prof. Dr. Tuğrul Daim 2014 ve 2016 yılları arasında Omega Rho, Yöneylem Araştırması ve Yönetim Biliminde Uluslararası Onur Topluluğu’nun başkanlığını yaptı. Lisans eğitimini Makina Mühendisliği dalında Boğaziçi Üniversitesi’nde yapan Prof. Dr. Tuğrul Daim, Pennsylvania’da Lehigh Üniversitesi Makina Mühendisliği’nden ve Portland State Üniversitesi Mühendislik Yönetimi’nden yüksek lisans derecelerini aldı. Doktorasını Portland State Üniversitesi’nde Mühendislik Yönetimi dalında tamamladı.


 

 
.