YILDIRIM  OMURTAG,

YILDIRIM  OMURTAG, Prof. Dr., PE, Emekli, University of Missouri-Rolla (Now Missouri University of Science and Technology) ve Robert Morris University, Pennsylvania

Prof. Dr. Yıldırım Omurtag; Pennsylvania’daki Robert Morris Universitesi’nin saygın bir mühendislik eğitimcisi ve Mühendislik Matematik ve Bilim Fakültesi’nde 1999-2006 yılları arasında görev yapmış kurucu dekanıdır. 2010-2012 yılları arasındaki geçiş dönemi sırasında Mühendislik Bölümü’nün başkanlığını da üstlenmiş olan Omurtag, 2013’ de emekli olup halen yaşamını sürdürdüğü St Louis, Misouri’ye taşınmıştır

Sektör tecrübesi olan ve Iowa State Universitesi’nde Makine Mühendisliği alanında lisans eğitimini bitiren Prof. Dr. Yıldırım Omurtag kayıtlı mühendistir. Daha sonra ayni alanda ODTÜ’de yüksek lisans eğitimi yapmıştır. Doktorasını Endüstri Mühendisliği alanında Iowa State University’ de tamamlamıştır.

Yıldırım Omurtag; Robert Morris Universitesi Mühendislik, Matematik ve Bilim Fakültesi’nin kurucu dekanı olduğu dönemde mühendislik bölümlerini temelden kurmuş, Makine Mühendisliği, Biomedikal Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği bölümleri ile Pennsylvania Eyaleti’ ndeki tek İmalat Mühendisliği lisans eğitimi için ABET akreditasyonunu rekor sürede tamamlamıştır. Kendisi ayrıca Mühendislik Yönetimi yüksek lisans programının ve eyalet dışından gelenler için Mühendislik Doktora Programı’nın kuruluş çalışmalarına da katılmıştır. Aynı dönemde sanayi kuruluşlarına uygulamalı araştırma ve destek hizmetleri vermek üzere bir Araştırma Merkezi kurulmuştur.

Mühendislik Programlarına ek olarak Omurtag; Çevre Bilimleri Lisans Programıları’nın, Bilim Bölümü’nde Tıp-Önlisans ve Hemşirelik Seçeneği’nin ve Matematik Bölümü’nde Aktuarya Yüksek Lisans Programı’nın kurulmasına önderlik etmiştir. Dekan olarak görev yaptığı süre içerisinde sadece Mühendislik ve Bilim Laboratuarları kurulmamış, deneysel öğrenme prensiplerinin uygulandığı tıp eğitimi verilen “öğreten hastaneler” yaklaşımına benzer şekilde, Mühendislik Eğitimi için de “Öğrenen Fabrika” konseptine uygun bir müfredat da geliştirilmiştir.

Kendisi Robert Morris Universitesi öncesinde, Missouri Rolla Universitesi’nde (bugünkü adı Missouri University of Science & Technology) Bölüm Başkanı ve İşletme Mühendisliği Bölümü Profesörü olarak görev yapmıştır. Robert Morris Universitesi’nde çalışmaya başlamadan once  de İşletme Mühendisliği alanında Onursal Profesör ünvanı ile emekliye ayrılmıştır. Bölüm Başkanı olarak görev yaptığı sure içerisinde İşletme Mühendisliği Bölümü; Amerika’ nın üstdüzey Endüstri Mühendisliği ve Yönetim üniversiteleri listesinin üst sıralarında yer almıştır. Missouri Rolla Üniversitesi’nde çalıştığı dönemde 50’ den fazla İşletme Mühendisliği doktora öğrencisine danışmanlık ve mentörlük yapmıştır.

Robert Morris ve UM-Rolla Üniversiteleri’ndeki görevlerinin yanı sıra Omurtag, Kansas Wichita State Universitesi’nde, Endüstri Mühendisliği yüksek lisans programını kurduğu Umman Sultan Kabus Üniversitesi’nde, Tennessee Space Institute Üniversitesi’nde, ABET akreditasyon sürecinde bilfiil görev üstlendiği İTÜ’de, California State Üniversitesi’nin Sacramento School of Business’de, Iowa State Üniversitesi’nde ve 1966-68 yılları arasında yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra 1968 yılında kuruluşunda yer aldığı Türkiye’nin ilk Endüstri Mühendisliği Bölümü olan ODTÜ’de görev yapmıştır. Yıldırım Omurtag halen İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü’nde ve St Louis, Missouri’deki evinin yakınında yer alan Southern Illinois Üniversitesi – Edwardsville’de öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Amerikan Mühendislik Yönetimi Derneği’nin (ASEM) üyesi olan Prof. Dr. Yıldırım Omurtag, üstün mesleki hizmetlerinden dolayı Amerikan Mühendislik Yönetimi Derneği’nden Sarchet Ödülü’nü almıştır. Daha birçok başka ödüle ve takdir belgesine de layık görülen Prof. Dr. Yıldırım Omurtag, ABET akreditasyon müfettişliği ve üniversite danışma kurulu üyeliklerine devam etmektedir.


 

 

Engineering Management Education and Accreditation:

Past, Present and Future

YILDIRIM OMURTAG

 

Massachusetts Institute of Technology started Engineering Management Education in response to requests by industry for a degree program that would prepare managers to run the factories of rapidly industrializing North America. This program evolved over time becoming today’s Sloan School of Management. The BS, MS, PhD programs in Engineering Management within the Engineering at University of Missouri-Rolla, (Now Missouri University of Science and Technology) was a rebirth for this discipline. Later, many Master level tracks in Engineering Management were launched in IE Departments.

Presentation will discuss this academic discipline and its symbiotic relationship with industry. Compare and contrast it with similar degree programs with a future outlook.