BERK ÇAĞDAŞ RENAULT MAİS – CEO

1967 yılında İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Endüstri ve İşletme Mühendisi olarak mezun oldu. Lisans Üstü ve Doktora çalışmalarını sırasıyla; İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Chicago Üniversitesi Booth School of Business (ABD) gerçekleştiren Dr. Berk ÇAĞDAŞ, Harvard Business School’da İleri Seviye Yönetim programlarını da tamamlamıştır.

Finansal Risk Yönetim Modeli üzerine doktorası bulunan Sn. ÇAĞDAŞ Kurumsal Finansman, Hazine Yönetimi, Stratejik Risk Yönetimi, Otomotiv Sektörü ve bunlara bağlı yan alanlarda uzmanlıklara sahiptir.

Körfezbank’ta Bölüm Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı, Doğuş Otomotiv’de Mali İşler’den Sorumlu Genel Müdür’lük (CFO) görevlerinde bulunan Dr. Berk ÇAĞDAŞ, 2016 Eylül ayından itibaren Oyak Grubuna bağlı, Renault MAİS A.Ş.’deki Genel Müdürlük görevini yürütmektedir.


 

 

Otomotivde Endüstri 4.0

Günümüzde en büyük güç mobilite ve mobil hale gelmemizde en az akıllı telefonlar kadar önemli bir kilometre taşı da otomobiller.

Artık bir otomobil bir yerden diğerine ulaşmak için kullanılan vasıtadan çok daha fazlası. İnsanlara ve nesnelere bağlanan interaktif, kişiselleştirilmiş özel araçlardan bahsediyoruz.

Artık otomotiv müşterileri ise yalnızca “sürücüler” değil. Hayatlarını bir bütün olarak ele aldığımız, her biri ile kişisel bir ilişki kurduğumuz paydaşlar.

Nesnelerin internetinden öte davranışların internetini konuşuyoruz. Ürün ve hizmetlerimizi de bu davranışlar paralelinde yaratıyoruz.

Otonom sürüş, bağlantılı teknolojiler ve mobilite hizmetleri ile otomotiv sektörünün geleneksel dinamikleri baştan aşağı yenileniyor. Farklı mobilite kavramlarının bir arada olması iş modellerini ve şehir altyapılarını etkiliyor. Şehir merkezleri yavaş yavaş bu ihtiyaçlara göre yapılanırken otomotiv sektörünün değişimi şehirleşmeyi de paralelinde farklı bir boyuta taşıyor.